Přátelé z ptačí říše na mezinárodním semináři

Bylo mi velkou ctí vést jako obvykle dětský program na semináři s Vishwagurujim ve Střílkách. Seminář pro mě začal krásně, mohla jsem předat hotové dílo do rukou svého Mistra. Odměnil mě poděkováním, úsměvem a prašádem, zmínil fakt, že kniha je i v angličtině:-).

It was my pleasure to lead the children’s program on the seminar with Vishwaguruji in Strilky. The seminar started nicely, we gave the finished book to the hands of our Master. He rewarded us by saying thanks, he smiled and gave us prashad. He liked the fact that the book was translated to English, as well.

Celý dětský program byl inspirován příběhem z knihy, děti si oblíbily malou holčičku Růženku, hodnou babičku i další hrdiny knihy. Při vyprávění jsme si krásně zacvičili pozice z Jógy v denním životě, užili jsme si jógový spánek a potom hurá na hru.

The whole children’s program was inspired by a story from the new book. Children liked little girl Rosie, kind grandma and other characters. With the help of the book, we exercised postures from Yoga in Daily Life, enjoyed yogic way of sleep and played this exciting game.

Ptáčci z knihy se tentokrát rozletěli všude po zámeckém parku.

Birds from the book flew all over the garden of the castle.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jaké vlastnosti má který z nich? To už jsme nechali na dětech. Podaří se jim to zjistit?

What is so special about each bird? The children have to find out. Will they be successful?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Samozřejmě, že ano:-). Děti jsou šikulkové.

Of course they were. They are very skillful.

Všude bylo plno listí. Podívejte se, jaké jsme si z něj vyrobili kamarády.

There where leaves everywhere. Look at the imaginary friends we have created out of it.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Škoda, že vám nemůžeme ukázat všechny. Byli jeden hezčí než druhý:-).

It’s a pity we can’t show you all of them. They were so beautiful.

Program jsme zakončili odstavcem z poslední kapitoly knížky. Potom se Přátele z ptačí říše rozletěli s dětmi do jejich měst, domovů, pokojíčků a knihovniček.

Ještě jednou dík všem, kteří se na knize podíleli. Věřím, že úsměvy na dětských tvářích budou i pro ně tou nejlepší odměnou:-).

The program was finished with the last paragraph of the book. After that, the Friends from the bird kingdom flew with children to their cities, homes, rooms and libraries.

Thanks again to all people who helped with the creation of the book. I hope that smiley faces of the children would serve as the best reward for them as well as it does for me.

12226876_10205116155045374_2065281980_n