Knihy a videa

Knihy

Jóga, hry a pohádky

Joga_hry_pohadky

Kniha vznikla na základě dlouholeté praxe při vedení kurzů jógy pro děti předškolního a mladšího školního věku.

Myslím, že všechno, co v životě děláme, je vědomě či podvědomě vedeno touhou zajistit štěstí pro sebe či pro druhé. Navzdory dnešní trochu uspěchané době chceme žít spokojeně, chceme být zdraví a uvolnění. Radost nám může přinést setkání s přítelem, pohled na jasné zářící slunce, pobyt v přírodě či jiný krásný zážitek. Ti, kteří mají štěstí a mohou trávit čas s malými dětmi, ti, kteří jim otevřeli svá srdce, vědí, že právě ony jsou pokladem, studánkou plnou čistoty a nevinnosti. Ti nejmladší nás neustále obdarovávají svou láskou a učí nás radovat se z maličkostí.

Přáli bychom si, aby ve vnějším světě, který nemusí být vždy zrovna přátelský, děti obhájily své právo na šťastný život. My starší  už víme, že někdy je jedinou možností vstoupit do klidu svého nitra, abychom se vypořádali s problémy a našli odpovědi na důležité otázky. Známe cesty, jak najít vnitřní mír, nezávislý na vnějších podmínkách. Jednou z cest je bezpochyby cesta jógy.

Jen těžko bychom však přiměli malé dítě k pravidelným meditacím či k disciplinovanému cvičení. Vždyť děti si především chtějí hrát, něco tvořit a vymýšlet. Proto je velmi důležité děti vhodně motivovat. Potom jim cvičení jógy přinese možnost vyjádřit spontánní radost z pohybu, dodá jim osvěžení a dobrou náladu. Při cvičení si protáhnou tělo, naučí se pozice, díky kterým zvládnou soustředění, najdou způsob, jak se zklidnit nebo naopak získat energii. Jógová cvičení zároveň působí na správné držení těla a udržují v rovnováze všechny životně důležité funkce. Praktikování jógy přináší sebepoznání, lépe potom rozumíme svým vnitřním funkcím a snadněji přijímáme svět kolem nás. Chápeme, co znamená porozumění, soucit a láska, a učíme se je využít v každodenním životě.

Tato kniha se může stát inspirací pro učitele mateřských a základních škol, pro vychovatele, vedoucí a cvičitele jógy, kteří pracují s dětmi ve věku od 4 do 9 let. Stejně tak knihu mohou využít rodiče a prarodiče, kteří si s dětmi chtějí zacvičit, pohrát nebo popovídat.

Kniha obsahuje 21 lekcí, v každé z nich najdeme pohádku, při které se cvičí jógové pozice, téma k zamyšlení, výtvarnou činnost doporučenou k danému tématu a motivační hru. Aby byly pohádky pro děti lákavé, umožnila jsem jim, aby samy zvolily, o čem má příběh být. V každé kapitole se dozvíte, jaká přání měly děti (jedna z pohádek je dokonce pro babičku a jedna pro slečnu Evu) a jak se podařilo skloubit jejich nápady s cvičením a teorií jógy.

Každá lekce je připravená na dobu trvání jedné vyučovací hodiny. Jestliže máme víc času, pohrajeme si s dětmi trochu déle, důkladněji vypracujeme výtvarnou činnost nebo rozvineme rozhovor o poučení z pohádky a o tématech s tím souvisejících.

 

 S jógou za poznáním a dobrodružstvím

s_jogou_za_poznanim

Pohádkový příběh provází čtenáře cvičením jógy. Knížka je určena dětem a dospělým, kteří se chtějí radovat ze života, z krásných obrázků a zdravého cvičení.

Ukázková kapitola na našem e-shopu!

 

Videa

Kdo je s jógou kamarád, na světě si žije rád“ je seriál videozáznamů s ukázkami cvičeni Jógy v denním životě pro děti různých věkových kategorií. Děti cvičí při básničkách či písních zdravá cvičení, harmonizující  tělo i mysl. Najdete zde i ukázku, jak využít cvičení během hry. Snadno se můžete vše naučit  a získat prospěch  ze cvičení. Doporučuji několikrát se na video podívat a potom se teprve aktivně připojit.

Básničky,které doprovázejí cvičení, najdete v rubrice Básně a básničky.

Kompletní seriál:

DVD ze seriálu k dostání v e-shopu!

Jóga v denním životě a diabetes

a videu uvidíte kompletní hodinovou lekci Jógy v denním životě pro léčbu a prevenci diabetu. Cvičení jsou vhodná nejen pro diabetiky, najdete cvičení pro zklidnění, soustředění, protažení, pro uvolnění a posílení těla. Líbit se vám bude i jógový spánek v závěru lekce. Autorem systému je Swamiji Mahéšvaránanda, videa se cvičenci z Prachatic natočil Martin Roj, cvičením provází cvičitelka Síta Rojová:-).
Cvičení jsou vhodná pro každodenní praxi.