Jóga v denním životě


Thumb_yoga

 Systém Jóga v denním životě z mého pohledu

Autor systému Svámídží Mahéšvaránanda je dokonalý jógový Mistr, vnímavý, citlivý, láskyplný.

Občas říkává, že člověk může ostatním dát jen to, co má v kapse. Vím, že kdybych se s ním nesetkala, měla bych skoro prázdné kapsy a neměla bych toho moc na rozdávání. Od dětství jsem trpěla silnou alergií na prach, pyly a peří, zažila jsem si léta, kdy (ač pod prášky) jsem slunné dny musela trávit v bytě s mokrými prostěradly na oknech, abych mohla dýchat. Nepříjemné kýchání, červené oči a nos doprovázely jinak tak báječný čas jara a léta. Možná právě proto jsem v sobě měla mnoho obav a strachů. Taky jsem se nechovala vždy zrovna „předpisově“ (čímž se omlouvám především mým drahým rodičům za všechna odmlouvání a „beranovskou“ tvrdohlavost (narodila jsem se 19.4. ve znamení berana)).

Po víc než dvacetiletém cvičení podle Systému Jóga v denním životě jsem zdravá, bez léků, bez projevů alergie, bez strachů, spokojená se sebou i se vším, co přináší život.

Tajemství úspěchu je v každodenním systematickém cvičení všech technik jednotlivých dílů systému. Pěkně pomalu, den po dni, krůček za krokem.

Cičit jógu skutečně v každodenním životě znamená mít na vědomí životní prostředí, mít ohleduplnost vůči přírodě, zvířatům, lidem. Jóga nás vede k poznání sebe sama i vnějšího světa.

Právě jsem dospěla do velice pokročilého stadia (jako jeden známý filozof), tedy, že vím, že nic nevím. Nebo lépe řečeno, vím, kolik se toho ještě musím naučit. Poznání je tak obrovské a to moje je proti němu jako maličké zrnko písku ve srovnání s obrovskými Himalájemi (přirovnání je z příběhu, který znám od Svámídžího). Ale i to málo mi stačí k tomu, abych se cítila v dnešním světě bezpečně a užívala si každý nový den.

svami

Všem srdečně doporučuji pravidelné cvičení podle tohoto systému jako cestu k nalezení zdraví a harmonie pro tělo i mysl.

(autor článku: Síta Rojová)